Birleşmiş Milletler, Fukişima’da biriken atık suyun tahliye planını onayladı

2011’deki deprem ve tsunami sonrası hasar gören Fukuşima’da Dai-içi santralinde biriken radyoaktif özellikli atık suyun Pasifik Okyanusu’na tahliye planı ülke kamuoyunda gündem oluşturuyor.

Japonya hükümeti, komşu ülkelerin ve yerel balıkçıların, tahliye edilecek atık suyun gıda güvenliği, insan sağlığı ve çevre için risk oluşturabileceğine dair endişelerini hafifletmeyi hedefliyor.

UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi ve heyeti, Tokyo ziyareti kapsamında bir araya geldiği Japonya Başbakanı Kişida Fumio’ya tahliye planına yönelik UAEA’nın nihai raporunu teslim etti.

Daha sonra Ulusal Basın Kulübünde konuşan Grossi, UAEA’nın kapsamlı değerlendirmesini içeren raporun bilimsel ve tarafsızlığının yanı sıra tahliye planının güvenlik standartlarıyla uyumlu olduğunu söyledi.

TAHLİYENIN BU YAZ BAŞLAMASI PLANLANIYOR

Santraldeki reaktörleri soğutma işlevi gören saf su içinde oluşan radyoaktif maddeler, Gelişmiş Sıvı İşleme Sistemi (ALPS) sayesinde trityum materyali haricinde ayrışıyor.

Plana göre, trityum elementi içeren sıvı sulandırılarak seyreltilecek. Böylelikle tesisi işleten TEPCO, günden güne artış gösteren suyu periyotlar halinde denize boşaltabilecek.

Resmi takvim açıklanmamasına rağmen okyanusa tahliye periyodunun bu yılın yaz aylarında başlatılacağı açıklanmıştı. UAEA raporunun, süreci hızlandırabileceği kaydediliyor.

TEPKİLER

Önceki Suga Yoşihide hükümeti, santralde biriken atık suyun denize boşaltılması planını Nisan 2021’de duyurmuştu.

Tokyo hükümetinin tahliye kararına, komşu ülkeler Çin, Güney Kore ve Tayvan tepki gösterirken, kararı, ABD’nin “anlayışla karşıladığını”, UAEA’nın ise desteklediğini ve planının şeffaflığının artırılmasına yönelik işbirliği yapacağını açıklamıştı.

Mart 2011’de 9 büyüklüğündeki deprem ile tsunaminin, Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali’ndeki reaktörde yol açtığı nükleer erimeler havaya karışmış ve santralin çevresi “tahliye bölgesi” ilan edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx