Hersek Lagünü’nde kuş türü sayısı 2,5 kat arttı

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, “Hersek Lagünü’nde daha önce 20’ye yakın kuş türü ürerken şu anda 50’ye yakın kuş türü üremeye başladı. Bu bölgenin korunduğunu ve kuşların kendilerini güvende hissettiğini gösteren bir işaret. Her geçen gün yeni bir kuş türü ekleniyor” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan Yalova İl Şube Müdürlüğü’nün gözetimindeki Hersek Lagünü Sulak Alanı, 167 hektarlık bir alana sahip ve su kuşları başta olmak üzere birçok türü barındırıyor.

Lagün, Avrupa ve Afrika kıtaları arasında göç eden yüz binlerce kuşun geçtiği bir göç yolu üzerinde bulunuyor. Özellikle deniz ile göl arasındaki kıyı şeridinde koloni halinde üreyen önemli kuş türleri yer alıyor. Bunlar arasında kara gagalı sumru, sumru, Akdeniz martısı, poyrazkuşu, küçük halkalı cılıbıt ve gümüş martı da yer alıyor.

Kış aylarında flamingolar da Marmara Bölgesi’ndeki konaklama yerlerinden biri olarak Hersek Lagünü’ne gelmekte… Bu nedenle lagündeki kuş türü sayısı 253’e ulaştı.

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Hersek Lagünü’nde kuş türü sayısının son 10 yılda 2,5 kat arttığını belirtirken, yaz mevsimi olduğu için şu anda kuş sayısının düşük olduğunu, ancak Eylül ayından itibaren artacağını söyledi.

Oral, “Bu bölge bizim için çok değerli bir yer. Son zamanlarda kuşlarımız, popüler bir destinasyon olan bu güzel alanda kalıcı hale gelmeye başladı. Daha önce 20’ye yakın kuş türü ürerken şu anda 50’ye yakın kuş türü üremeye başladı. Bu, bölgenin korunduğunu ve kuşların kendilerini güvende hissettiğini gösteren işaretlerden biridir. 2004 yılında burada 104 kuş türümüz vardı. Şu anda 253’e yükseldi. Her geçen gün yeni bir kuş türü ekleniyor. Kuşlarımızı bu güzel ortamda ağırlıyoruz. Burada tatillerini geçiriyorlar ve sonra gidiyorlar. Şu anda kuş sayısının en az olduğu dönemdeyiz. Eylül-Ekim aylarında çoğalacaklar. Gölde renkli bir görsel şölen oluşturacaklar. Şu anda uzun bacaklı kuşlar burada bulunuyorlar. Bayramda da burada olacak gibi görünüyorlar” dedi.

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, Hersek Lagünü hakkında bilgi vererek, “Türkiye genelinde kuş çeşitliliği açısından ilk 15 arasında yer alan sulak bir alanımız. Yaptığımız son çalışmalarla gözlemlediğimiz türlerle birlikte toplamda 253 türe ulaştık. Şu anda kuşlar üreme döneminde ve bayramda da buradan gitmediler. Üremelerine devam ediyorlar. Bayramda burada olacaklar ve ziyaretçiler rahatlıkla onları gözlemleyebilecekler. Bu hassas bir alan, korunmaya ihtiyacı var. Korundukça sayılar artıyor. 10-15 yıl önce burada yaptığımız gözlemlerde 100 civarında kuş türü vardı. Şu anda bu sayı 253. Bu çalışmalar ve gözlemlerle gerçekleşiyor. Toplamda sayı artıyor. Örneğin, flamingolar kışın burada 100’ü geçmezdi. Son 10 yıldır flamingo sayısı 1.000’i aşıyor hatta 1.500’e kadar çıkıyor. Kuş türü sayısı da son 10 yılda 2,5 katına çıktı” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx