İran, Habib Cab’ı idam etti

İran, ülkede faaliyet gösteren ‘ayrılıkçı’ Nidal Hareketi’ne liderlikten suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılan Habib Cab’ı bu sabah idam ettiğini duyurdu.

Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı’nın haberine göre, ‘yabancı istihbarat servisleriyle bağlantılı olmak, yeryüzünde bozgunculuk yapmak’ suçlamasıyla idam cezasına çarptırılan Cab’ın cezası infaz edildi. Haberde, ‘Cab liderliğindeki grubun terör ve kanlı eylemleri sonucu 450’den fazla İran vatandaşının yaralandığı ya da hayatını kaybettiği’ belirtildi.

İDAM CEZASI, MART AYINDA ONANMIŞTI

Yüksek Mahkeme Halkla İlişkiler Müdürü Emir Haşimi, 12 Mart’ta Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Cab’ın idam cezasının onandığını açıklamıştı.

Ayıca mart ayında yapılan duruşmada, 2018-2019 yıllarında güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırıları nedeniyle Nidal Hareketi yöneticilerinden Ali Müceddem ve Muhammed Rıza Mukaddem ile silahlı eylem düzenledikleri iddiasıyla örgüt üyelerinden Muin Hanferi, Habib Deris, Adnan Gabişavi ve Salim Musevi, idama cezasına mahkum edilmişti. Yapılan açıklamada karara yönelik temyiz yolunun açık olduğu kaydedilmişti.

TÜRKİYE SEYAHATİNİN ARDINDAN KAYBOLMUŞTU

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Türkiye seyahatinin ardından kaybolan Cab, kayboluşundan bir ay sonra Tahran’da mahkemeye çıkarılmıştı. Cab, 6 Aralık’ta Nidal Hareketi’ni kurmak ve liderlik etmekten suçlu bulunmuştu. Kararda, Cab’ın ‘Huzistan eyaletinde 2018 saldırıları da dahil çok sayıda terör eylemini planladığı ve hayata geçirdiği’ belirtilmişti.

1999 YILINDA KURULDU, BİR DİZİ SALDIRIDAN SORUMLU TUTULDU

İran’da Arapların çoğunlukta bulunduğu Huzistan eyaletinin özerkliği talebiyle 1999 yılında kurulan ve Nidal olarak bilinen Haraketü’n-Nidal el-Arabiyye Li Tahriri’l-Ahvaz, (Ahvaz’ın Kurtuluşu için Arap Mücadelesi Hareketi) adını 2005 Ahvaz olaylarında duyurdu.

Nidal Hareketi’nin, 22 Eylül 2018’de Ahvaz kentinde İran-Irak savaşını anma etkinlikleri kapsamındaki askeri geçit törenine saldıran örgüt olduğu iddia edilmişti. Söz konusu saldırıda 25 kişi hayatını kaybetmiş, 60 kişi yaralanmıştı.

Örgüt lideri olmakla suçlanan Habib Ferecullah Cab, İran güçleri tarafından 2020 yılında yakalanmış, hakkında açılan dava kapsamında idama mahkum edilmişti. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*