Seçimden Sonra Dolarda Hangi Kurum, Ne Bekliyor?

Piyasalarda döviz akışının neredeyse durma noktasına gelmesi büyük bir sıkıntı olurken, 15 Mayıs’ta barajdan boşalırcasına piyasaların açılması ya da sonuçlarda oluşacak belirsizlik görüntüsü ekonomi ve finans camiasını kara kara düşündürürken, iş dünyası da ringin ayrı bir köşesinde çarpışmaya devam ediyor. Aylardır yerli yabancı birçok kurum seçim sonrasına yönelik dolar tahminlerinde bulunuyor. Hangi kurum dolar/TL’de ne bekliyor?

Standard Chartered, seçimi “Kim kazanırsa kazansın” dolarda önce yükselişi kesin görüyor.

Ancak sonraki seyir için kimin kazanacağı öne çıkıyor. ‘Millet İttifakı seçilirse yıl sonu 20, Erdoğan kazanırsa 36 TL olur’ deniliyor.

HSBC, dolar beklentisini seçimler nedeniyle 21 TL’den 24 TL’ye yükseltti.

Bank of America (BofA) dolar/TL de seçim sonrası için 24 TL seviyesini öngörürken, faizlerin de yüzde 50’lere çıkmasını bekliyor.

Detaylar: TCMB Para Basımı Rekor Kırarken Dolar ve TL’de Seçimden Sonrası Karışık! BofA ‘Kim Kazanırsa Kazansın’ Dedi

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, geçen aylarda Türkiye değerlendirmesinde risklere dikkat çekmesinin yanında dolar/TL tahmininde bulanarak, 2023 sonu için 24 TL, 2024 yılı sonu için de 27 TL seviyelerini öngördü.

Detaylar için: Yabancı Kuruluşlardan Peş Peşe Açıklamalar: Dolar/TL Ne Olur?

İngiliz bankası Barclays seçimlerden sonraki dönemde dolar/TL’nin 27 TL olmasını bekliyor.

TD Securities, 2023 Haziran-Eylül döneminde TL’de yüzde 40 değer kaybıyla doların 27 lira olmasını bekliyor.

Morgan Stanley, Millet İttifakı kazanırsa, yıl sonunda dolar/TL’nin 25 TL olmasını beklerken, Erdoğan’ın kazanması ya da Cumhurbaşkanlığı ile Meclis’in farklı oluşmasıyla 27 TL gibi bir seviye öngördü.

Detaylar: Morgan Stanley de Seçim Sonrasına Dolar/TL Beklentisini Açıkladı

JP Morgan’ın ses getiren raporu çok da tartışılmıştı.

JP Morgan, Erdoğan’ın seçilmesi halinde aynı ekonomi programıyla devam edilmesiyle dolar/TL’nin 30 TL olacağını, Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi ekonomide normale dönülmesi halinde seçim sonrası 24-25 liraların görüleceğini ancak sonrasında politikaların görülmesiyle yıl sonuna 26 seviyesine ulaşacağını öngördü.

Citi, iktidarın değişmesi halinde faizlerin yüzde 40’ın üzerine çıkmasını, TL’nin de yüzde 12 değerlenmesini bekliyor.

Citi, dolar/TL’nin yaz sonu 21, yıl sonu da 21,63 seviyelerinde oluşacağını öngörüyor.

Commerzbank tahminlerinde dolar/TL’de yılsonu için 20, euro/TL için de 22,8 seviyelerini öngördü.

Seçimi Erdoğan’ın kazanması halinde TL’de kontrolün süreceğini, Millet İttifakı’nın kazanması halinde de piyasada ilk olarak olumlu tepki beklendiği ve sonrasında sürecin takip edileceği belirtildi.

Bloomberg, seçim sonrasına yönelik yaptığı hesaplamalarla, dolar/TL’nin yaz mevsiminde yüzde 25 değer kaybederek 26 seviyesinin üzerine çıkmasını bekliyor.

TL’de artan oynaklığa da dikkat çekilirken, dolar karşısında ‘oynaklık’ seviyesi, yüzde 8,4’den bir haftada yüzde 70’e çıktı.

Danimarka’nın en büyük bankalarından Danske Bank, Citi’ye benzer şekilde, seçim sonrasında dolar/TL’de net bir seviye belirlemezken, iktidarın değişmemesinin piyasaya etkisinin sınırlı olacağını, baskılamanın süreceğini, muhalefetin kazanması halinde, önce “hızlı bir normalleşme” ile faizlerin yüzde 30’un üzerine çıkmasını, orta vadede de TL’nin değer kazanmasını bekliyor.

Muhalefetin kazanması halinde kamudaki bürokrasinin iş yapmasının önüne kesebileceğini öngörüyor.

Goldman Sachs, geçen yılın sonu için 21-24 seviyelerini telaffuz etmişti ancak dolar/TL yılı 18,70 seviyelerinde tamamlamıştı. Geçen aylarda da değer kaybının süreceğini belirtmişti.

“Fair Value (Adil Değer)” hesaplamalarıyla bilinen Uluslararası Finans Enstitüsü ekonomisti Robin Brooks, son değerlendirmesinde dolar/TL’de adil değeri 21 seviyesinde belirtti.

ABD’nin en büyük bankalarından olan Wells Fargo’nun dolar tahmini gerçekçi bulunmamıştı.

Wells Fargo, dolar/TL’nin seçime kadar 19 civarında dalgalanacağını iktidarın aynı yönetimle sürmesi halinde kamu müdahaleleriyle seviyelerin çok değişmeyeceğini öngördü.

Muhalefetin kazandığı senaryoda, TL’de yüzde 20 seviyelerinde değer kazancı beklerken, 2023 yıl sonu için 15, gelecek yıl ortasındaysa 14 seviyesine gerileme beklediğini açıklamıştı.

Fransız Société Générale Bankası, yıl sonunda dolar/TL’nin 22 seviyesinde olacağını öngördü.

Kaynak: SocGen’den yıl sonu dolar/TL tahmini

Capital Economics, geçen yıl yaptığı analizinde, 2023 ilk yarısında dolar/TL’de 26 ve üzeri, muhalefetin kazanması halinde faiz artışlarıyla yıl sonunda 24’e inmesini, gelecek yıl da 20’ye gerileyeceği belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir