Spor yapmak zenginler arasında nasıl akım haline geldi?

Milyarder iş insanı deyince genellikle aklımıza takım elbise içinde, orta yaş üstü, spor yapmayan, hafif göbekli kişiler geliyor. Çoğu insan, zenginlerin çok parası olduğunu, istedikleri her şeyi yiyebileceklerini, bu yüzden sağlıksız göründüklerini düşünüyor. Ancak milyarder iş insanlarının bu imajı geride kalmış durumda. Artık çoğu iş insanının sabah kalkınca ilk yaptığı ilk şey egzersiz. Bu sayede fit görüntü sergileyen zenginlerin sayısı hızla artıyor. Dış görünüşlerine önem veren yöneticiler arasında kaslı vücuda sahip olmak trend halini alıyor.

Çağımız artık egzersiz yapan, hatta vücut çalışan iş insanlarının çağı. Buna kısaca ‘Bezos etkisi’ de deniyor. Perakende devi Amazon’un kurucusu ve 152 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin üçüncü kişisi Jeff Bezos başta olmak üzere birçok şirket CEO’su ya da yöneticisi artık sosyal medya hesaplarında sağlıklı vücutlarını sergilemekten geri durmuyor. Bezos da Tom Cruise ve Gerard Butler gibi oyuncuları çalıştıran eğitmen Wes Okerson eşliğinde egzersiz yapıyor. 

Jeff Bezos’un kaslı kolları ne kadar spor yaptığının bir göstergesi. Fotoğraf: Instagram

Dünyanın en ünlü Youtube fenomenlerinden ve kendi markasını yaratan Mr. Beast olarak bilinen Jimmy Donaldson da sağlıklı görüntüsünü sosyal medyada paylaşanlardan. Yarattığı Mr. Beast markasıyla milyonlarca dolar kazanan Donaldson, attığı tweette günde 12 bin 500 adım atıp ağırlık kaldırmaya başladığını ve bu şekilde zayıfladığını söylüyor. 

DÖVÜŞ SPORLARINA İLGİ DUYUYOR…

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de spora olan düşkünlüğü ile biliniyor. Dövüş sporu Jiu Jitsu ile ilgilendiği bilinen Zuckerberg sık sık egzersiz yaptığını dile getiriyor. Zuckerberg, Instagram hesabında profesyonel karma dövüş sanatları (MMA) uzmanı Khai Wu ile dövüştüğü bir video bile yayımladı. İş insanı “Bir şeyi iyi yapmak enerji gerektirir ve formda olduğunuzda çok daha fazla enerjiye sahip olursunuz” diyor.

View this post on Instagram

A post shared by Mark Zuckerberg (@zuck)

NBA takımı Dallas Mavericks’in sahibi milyarder iş adamı Mark Cuban da egzersiz yapmayı asla ihmal etmeyen yöneticilerden. Cuban, egzersiz yapmaya olan bağlılığının işine olan bağlılığı gibi olduğunu söylüyor. 5.1 milyar serveti olan iş insanı, düzenli antreman yapmasının iş dünyasında ne kadar acımasız olabileceğini gösterdiğini söylüyor. Cuban her gün bir saat kardiyo idmanı yaptığını ve bunun rekabetçi ruhunu yansıttığını ifade ediyor.

BAŞARININ ANAHTARI: EGZERSİZ

Sağlıklı yaşam bağımlıları arasında Virgin Şirketler Grubu kurucusu milyarder Richard Branson da bulunuyor. Virgin Galactic şirketi ile uzaya turist taşımaya da başlayan Branson, fitness koçu Ronny ile her gün bir saat ağırlık ve esneme çalışmaları yaptığını açıklıyor. Branson “Sağlığıma ve zindeliğime her zaman önem vermeseydim, kariyerimde bu kadar başarılı olamayabilirdim” diyor. Günlük egzersizinin yanında Branson, tenis oynamayı, koşmayı ve bisiklete binmeyi de sevdiğini söylüyor. 

Pazarlama profesörü olan Pedro Mir ise, milyarderlerin spor yaparak sadece iş hayatında değil, hayatın diğer yönlerinde de başarılı olabileceklerini göstermeye çalıştıklarını söylüyor. Mir “Üst düzey bir yöneticinin hayatı, yüksek düzeyde stres ve hareketsiz bir yaşam tarzıyla bağlantılı. Ancak zengin insanlar, kendilerine ilişkin bu imajı sunarak dünyaya her şeyin üstesinden gelebileceklerini göstermeye çalışıyorlar” diyor. Mir bu spor bağımlığının orta yaş krizi ile bağlantılı olabileceğini de sözlerine ekliyor. 

İmaj Koçu Roberto Sanchez ise giderek daha fazla yöneticinin iş dünyasında görünüşün ne kadar önemli olduğunun farkına vardığını söylüyor. Sanchez “Bir kişi, sizinle tanıştığı ilk 10 saniye içinde kim olduğunuz ve ona neler katabileceğiniz konusunda fikir sahibi olabiliyor” diyerek, dış görünüşün de iş dünyasında ne kadar etkili olduğunu ifade ediyor. Sanchez zengin insanların yaptığı görüşmelerde iyi bir intiba bırakmak için de spor yaptıklarını vurguluyor. 

İş dünyasında dış görünüşün önemini kavrayanlardan biri de Elon Musk. Geçtiğimiz yıl bir yatta kilolu görüntüsü ile gündem olan Musk, o tarihten bu yana diyet uyguladığını ve kilo verdiğini bir tweetinde açıklamıştı.

Kaynaklar: El Pais, CNBC, The New York Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx