350 yıllık ağaç, heykel oldu: Seni koruyamadığımız için özür dileriz

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki Köprülü Mehmet Paşa Camisi’nin 2018’de restorasyonu yapıldı. Bu sırada caminin avlusundaki 350 yıllık 4 çınar ağacından birinin kökü, kanalizasyon hattı nedeniyle kesildi. Kökü kesilen ağaç, bir süre sonra kuruldu.

Bunun üzerine Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı çalışma yaptı ve bazı kimyasal kullanılarak ağacın çürümesi engellendi. Daha sonra yapılan çalışmalar ile ağaç, heykele dönüştürüldü, üzerine de “Seni koruyamadığımız için özür dileriz” başlıklı bir yazı asıldı.

Ağaca ilişkin konuşan Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı başkanı Şefik Dizdar, “Bu ağaç kuruduğunda biz büyük acı hissettik. Bu ağacın yetişmesi için 350 yıl geçmesi gerekir. Daha sonra bu ağacı heykel haline getirelim istedik. Dallarını kestik ve onardık. Birtakım kimyasallar ile çürümesini önledik. Bakımını sürekli yaptıracağız. Üzerine ağıt da yazdık. Belki de Türkiye’de ilk defa kurumuş ağacı yerinde heykel haline getirmeyi tasarladık ve yaptık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir