Hürriyet yazarı: Yabancı çalıştıran işverene ilave prim desteği kalktı

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, yabancı işçi çalıştıranlara prim desteğinin kalktığını yazdı. 

Doğan, bugünkü yazısında, “Yabancı uyruklular işsiz olarak değerlendirilmeyecek, özel sektör işverenleri yabancıları çalıştırsalar da prim desteğinden yararlanamayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni bir düzenlemeye giderek, istihdama yönelik prim desteğinin şartlarını değiştirdi” dedi.

Doğan, şu detayları paylaştı: 

“Kasım ayından itibaren de İŞKUR artık, yabancı uyruklu kişilerin İŞKUR’a kaydı uygulamasına son verdi. Özetle, yabancı uyruklular, işsiz olarak sayılmıyor.

Hal böyle olunca da işverenlerin prim desteğinden yararlanma şartları da değişti. SGK, bir yazı yayımlayarak, kasım ayından itibaren işverenlerin, yabancı uyruklu sigortalılardan dolayı mevcut destek süresine ilave verilen 6 aylık destek süresinden yararlanılamayacağını açıkladı.
(…)
Yeni uygulama kapsamında 2023’ün aralık ayında işe alınan yabancı uyruklu kadın çalışan, İŞKUR’a kayıtlı olamayacağından işveren, bu çalışan için ‘kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi olanların teşviki programı’ndan yararlanacak ancak 6 aylık süre uzatımından faydalanamayacak.” 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir