İsveç’in NATO üyeliği tasarısı, komisyondan geçti

TBMM’de Dışişleri Komisyonu, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin kararı onayladı. Karar, TBMM Genel Kurulu’na sevk edilecek. Genel Kurul’dan geçmesi halinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe girecek.

İsveç ve Finlandiya Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO’ya katılmak üzere başvurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl mayıs ayında iki ülkenin ittifaka katılmasına karşı çıkmıştı.

Türkiye bu yıl nisan ayında Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusunu onayladı ancak bir diğer NATO üyesi Macaristan ile birlikte İsveç’in başvurusunu bekleterek, İsveç’te bulunan ve Türkiye’nin terör örgütü olarak nitelendirdiği bazı gruplara karşı İsveç’in daha sert adımlar atmasını talep etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, ABD’nin F-16 tedariği ve Kanada’nın Türkiye’ye yönelik bazı savunma ihracatı kısıtlarını kaldırması halinde TBMM’nin de İsveç’in NATO üyeliğine olumlu bakışını hızlandıracağına inandığını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir