TFF’den Süper Kupa rezaletiyle ilgili yeni açıklama: ‘Tartışmaya açık olmammıştır’

Türkiye Futbol Federasyonu, Riyad’da yaşanan Süper Kupa rezaletiyle ilgili açıklama yayınladı. TFF’nin resmi sitesinde yer alan duyuruda, “Siyasetin spora asla karışmaması gerektiğine inanıyoruz.” sözleri yer aldı. Öte yandan, milli değerler ve Atatürk ilkelerinin tartışma konusu edildiği ifade edildi.

Fenerbahçe ve Galatasaray’ın, Suudi yetkililerin Atatürk materyallerine izin vermemesi sonrası maça çıkmama kararıyla sonuçlanan Süper Kupa müsabakası, ileri bir tarihe ertelendi.

Olaylı maçın Arabistan’da düzenlenmesi konusunda, SMC (Saudi Media Company / Riyadh Season şirketinden teklif aldıklarını açıklayan TFF, her iki kulübün onayıyla organizasyon kararına verildiğine dikkat çekti.

4 gün önce yaşanan krizin ardından, ilk kez Atatürk’le ilgili iddialara yanıt niteliği taşıyan bir açıklama yayınlayan TFF, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürece dahil olup olmadığı konusunda bilgi verdi.

İşte TFF’nin Riyad açıklaması:

Türkiye Futbol Federasyonu olarak siyasetin spora asla karışmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu inancımız ve iki güzide kulübümüzle yürüttüğümüz şeffaf iş birliğine istinaden, 2023 Turkcell Süper Kupa – Riyad süreci hakkında bazı önemli konulara açıklık getirmek isteriz:

2023 Turkcell Süper Kupa müsabakasının Riyad’da oynanması teklifi federasyonumuza SMC (Saudi Media Company / Riyadh Season) şirketi tarafından iletilmiş, her iki kulübümüzün onayıyla imzaya taşınmıştır. Cumhurbaşkanımızın bu sürece herhangi bir şekilde dahil olduğuna ilişkin bütün iddialar asılsızdır.

Sürecin hiçbir aşamasında millî değerlerimiz ve Atatürk ilkelerimiz tartışmaya açık olmamıştır. Aksi iddialar asılsız, art niyetli ve milletimizin bütünlüğünü hedef edinen provokasyon amaçlıdır.

İlgili müsabaka FIFA Statüsü gereğince, FIFA Uluslararası Maçların Düzenlenmesine Dair Talimata tabidir. Uluslararası maçlarda olması gereken tüm gereklilikler ve prosedürler bu maç için de aynen geçerlidir.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak toplumumuzun en önemli birleştirici gücü olan sporun farklı amaçlara alet edilmesi yönündeki çabalara asla müsaade etmeyeceğimizi vurguluyor, Türk futbolunun başarılarla adından söz ettirmesi için çalışmaya kararlılıkla devam edeceğimizi ifade ediyoruz.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

NE OLMUŞTU

Suudi Arabistan’ın başkentinde oynanması planlanan Süper Kupa maçı, Fenerbahçe ve Galatasaray bazı taleplerinin Suudiler tarafından kabul edilmemesiyle çıkmaza girmişti.

Fenerbahçe ve Galatasaray, Atatürk’ün sözlerinin yer aldığı pankartlarla sahaya çıkmak, ısınmada ise, Atatürk tişörtleri giymek istemişti. Ancak, Suudi yetkililerin, Atatürk materyallerine el koymak için iki takımın soyunma odasını polislerle bastığı iddia edilmişti.

Olaylar sırasında Riyad’da bulunan gazeteci Atilla Türker, Sözcü TV’de katıldığı “Nokta Atışı” programında, Suudi Spor Bakan Yardımcısı’nın, “Burası krallıkla yönetiliyor. Sizin Cumhuriyet şovu yapmanıza izin vermeyeceğiz’ diyor.” ifadelerini kullandığını anlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir